Begu si Andreescu, adversare in sferturi la Phillip Island Trophy

Marţi, 16 Februarie 2021 18:12 Valentin Sorescu
Imprimare PDF
(0 voturi, media 0 din 5)

IrinaBegu4ian20Irina Begu si Bianca Andreescu se vor duela in sferturi la Phillip Island Trophy, turneu WTA de categoria 250 ce se desfasoara la Melbourne.

Irina Begu, a 74-a in ierarhia mondiala, a invins-o in optimile de finala, cu 6-7(2)^6-2^6-1, pe chinezoaica Qiang Wang, numarul 34 WTA. Dupa un prim set pe care l-a pierdut dupa ce a condus cu 5-3, romanca a dominat-o pe asiatica. In seturile doi si trei, Irina a realizat cinci break-uri si a cedat doar un singur game pe propriul serviciu.

Bianca Andreescu, a 9-a in clasamentul WTA, a avut parte in optimi de un meci de doar un set cu Zarina Diyas din Kazahstan, numarul 83 WTA. Romanca ce reprezinta Canada a realizat trei break-uri si a cedat doar un game in singurul set al partidei.

Begu si Andreescu s-au intalnit de trei ori pana acum, Irina impunandu-se doar o singura data, in 2018, la Cluj-Napoca, intr-o partida din Fed Cup. Victoriile Biancai au venit in 2019, la Indian Wells si Miami, de fiecare data revenind dupa ce a pierdut primul set.

Patricia Tig (56 WTA) a fost prezenta si ea in optimi la Phillip Island Trophy, dar a fost nevoita sa abandoneze la scorul de 3-3 in setul al doilea al disputei contra elvetiencei Jil Teichmann (58 WTA). Pe primul set romanca l-a pierdut cu 6-3.

Ultima actualizare în Marţi, 16 Februarie 2021 19:18