Tenisplace.ro Forum

Tenisplace.ro Forum
Acum este 19 Dec 2018, 15:08

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 315 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Filme & Seriale & Documentare
MesajScris: 10 Ian 2014, 22:01 
Neconectat

Captain Phillips (2013) - Tom Hanks. Poveste reala, Tom Hanks in rolul principal, toate premisele pentru un film bun :) .

http://www.facebook.com/TenisPlace

Adrese e-mail: valentin@tenisplace.ro si contact@tenisplace.ro

Sus

MesajScris: 19 Ian 2014, 11:06 
Neconectat

12 Years a Slave (2013) - O poveste impresionanta, un film cu adevarat bun :) . Daca va lua Oscarul, il va merita din toate punctele de vedere.

Sus

MesajScris: 26 Ian 2014, 23:45 
Neconectat

Free Birds (2013) - Pacalit de trailer. O animatie mega plictisitoare.

Last Vegas (2013) - Michael Douglas, Morgan Freeman, Robert De Niro. O comedie destul de amuzanta in anumite momente. Nu e ceva genial, dar a fost mai buna decat ma asteptam.

Escape Plan (2013) - Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger.Un film decent. Rup tataicii astia la oase ca acum 30 de ani :)) .

Sus

MesajScris: 01 Feb 2014, 22:38 
Neconectat

Ender's Game (2013) - Asa Butterfield, Harrison Ford. Un SF nici rau, nici bun. Efectele speciale sunt foarte bune, nimic de comentat aici. Dar e si ceva ce nu mi-a placut. Ma enerveaza la culme SF-urile in care extraterestrii sunt niste furnici uriase, gandaci uriasi sau dracu mai stiu eu ce, si vin sa invadeze pamantul cu nave, arme si tot tacamul. Nu trebuie sa prezinte extraterestii ca niste oameni, cu niste urechi mai lungi sau cu 2 degete la picioare in plus, dar sa-i prezinte intr-un mod in care sa para capabili sa construiasca tot acel arsenal de arme, nave, draci, laci.

The Counselor (2013) - Pe cat de buna a fost distributia, pe atat de plictisitor mi s-a parut filmul.

Thor: The Dark World (2013) - Primul film a fost mult mai interesant. Asta a fost cam plictisitor.

Gravity (2013) - Nu l-am vazut 3D, deci din start am avut un mare handicap. Ma atrag navetele spatiale, statia spatiala, etc, dar 8.2 cat are filmul pe IMDb e cam mult. Inteleg ca pe multi i-a furat peisajul, dar sunt multe chestii trase de par aici. Nu o sa vedem prea curand astronauti plimbandu-se de nebuni prin spatiu, de la ISS la CSS, calare pe un extinctor :)). Asta ca sa dau un exemplu, poate cel mai amuzant din tot filmul :) .

Sus

MesajScris: 03 Mar 2014, 21:37 
Neconectat

American Hustle (2013) - Prima jumatate de ora mi s-a parut destul de enervanta si plictisitoare, dar apoi lucrurile au devenit din ce in ce mai interesante si pana la urma a iesit un film bun. Nu a fost un film atat de bun incat sa merite Oscarul si pana la urma nu l-a luat. Nominalizarea i-a fost suficienta.

Out of the Furnace (2013) - Christian Bale. O drama bunicica. Nu am urmarit trailerul inainte, am zis ca nu e nevoie vazandu-l in distributie pe Bale. Doar cand e vorba de Bale sau Depp am curaj sa ma uit la filmele fara sa vad intai trailerul :D .

Homefront (2013) - Ca orice film cu Statham :mrgreen: .

Sus

MesajScris: 24 Mar 2014, 13:04 
Neconectat

The Wolf of Wall Street (2013) - Nebunie totala :D . Chiar daca are aproape 3 ore, nu plictiseste.

The Hobbit: The Desolation of Smaug (2013) - Parca a fost un pic peste prima parte.

Grudge Match (2013) - O comedie decenta. Au fost cateva faze haioase, mai multe decat ma asteptam :) .

Lone Survivor (2013) - Un film facut dupa o poveste reala. E greu de acceptat, cel putin pentru mine, ca lucruri de genul asta chiar se petrec.

Sus

MesajScris: 08 Apr 2014, 13:24 
Neconectat

Ride Along (2014) - Ice Cube, Kevin Hart, Dragos Bucur (vreo 5 minute). Ma asteptam sa fie un pic mai amuzant. Oricum, nu e un film de la care sa ai mari asteptari. Culmea e ca la un buget de 25 de milioane a scos aproape 135. Din punctul asta de vedere a depasit toate asteptarile, fapt ce i-a determinat pe producatori sa anunte in partea a doua, care va aparea in 2016.

Delivery Man (2013) - Vince Vaughn, Chris Pratt, Cobie Smulders. O comedie mai mult drama. Dar poate a fost mai bine asa decat o comedie tampita.

Sus

MesajScris: 15 Mai 2014, 10:40 
Neconectat

The Monuments Men (2014) - Interesanta povestea. Ne e prezentata si o alta parte a celui de-al doilea razboi mondial.

RoboCop (2014) - Slabut film. Cateva efecte misto nu sunt de ajuns. Ar fi avut nevoie de un actor cunoscut in rolul principal, nu de suedezul asta de care nu a auzit nici dracu.

Saving Mr. Banks (2013) - Mary Poppins din alt unghi. Interesant.

Dallas Buyers Club (2013) - Fapt real, poveste impresionanta, Matthew McConaughey genial.

3 Days to Kill (2014) - Pierdere de timp. Slab de tot.

Non-Stop (2014) - A fost foarte interesant pana cand au aparut in peisaj indivizii care au deturnat avionul. Din acel moment dezastru total filmul.

Pompeii (I) (2014) - Credeam ca nu o sa rezist sa ma uit la tot filmul. Pana la un punct a fost ok, apoi nu prea.

Walk of Shame (2014) - O comedie nici prea prea nici foarte foarte. Pentru mine a fost insa suficienta prezenta lui Liz Banks :D .

Sus

MesajScris: 01 Iul 2014, 16:07 
Neconectat

Transformers: Age of Extinction (2014) - Mi-a placut, dar primele trei filme au fost peste asta de acum. Ca efecte a fost peste primele trei filme, dar aici era de asteptat pentru ca tehnica a mai evoluat. E aiurea si fara Shia LaBeouf, omul cu vaicarelile lui la fiecare doua minute era perfect pentru tot ce se intampla in jurul lui. Pe Shia il alergau decepticonii, Wahlberg in schimb a pus mana pe pusca si a inceput sa se dea la ei. Prea radicala schimbarea si chestia asta nu mi-a placut deloc.

Rob the Mob (2014) - Michael Pitt, Ray Romano, Andy Garcia. O poveste reala despre un individ care n-a avut de lucru si a inceput sa jefuiasca niste cluburi ale mafiei din Queens. E ok.

Noe (2014) - Desi nu sunt un fan al povestilor biblice, am zis totusi totusi sa ma uit la film. Mi-a fost tare greu sa rezist pana la final. Daca nu juca Russell Crowe nu m-as fi uitat deloc :D .

Transcendence (2014) - Mi-a placut ideea filmului. Incasarile in schimb as putea spune ca au fost dezastruoase. Daca nu a fost cu bataie sau cu supereroi, cam greu de adus lumea in cinematografe :D .

Need for Speed (2014) - Nu sunt fan al jocului, asa ca nu m-am numarat printre cei care abia asteptau acest film. O poveste destul de seaca, unele faze trase rau de tot de par. Nimic impresionant la filmul asta in afara de niste masini misto.

Sabotage (I) (2014) - Arnold Schwarzenegger, Sam Worthington. Nu ma asteptam sa fie cine stie ce, dar nu ma gandeam ca o sa-l opresc dupa vreo juma de ora. Daca voiam sa vad niste indivizi transati, alegeam un horror. Ca Arnold a imbatranit si accepta orice rol i se pune pe masa e de inteles. Dar Sam Worthington a luat-o razna?

The Last Stand (2013) - Arnold Schwarzenegger. Apa de ploaie si povestea asta, dar macar am fost scutit de ora de disectie.

Jack Ryan: Shadow Recruit (2014) - Chris Pine, Keira Knightley, Kevin Kostner. Hai sa zicem ca a fost decent. Nu aveam mari asteptari.

The Book Thief (2013) - Sophie Nelisse, Geoffrey Rush, Emily Watson. Unul dintre cele mai bune filme vazute de mine in ultima perioada. Din pacate nu am citit romanul, asa ca nu stiu cat s-a respectat si cat s-a inflorit.

Sus

MesajScris: 01 Aug 2014, 18:27 
Neconectat

Captain America: The Winter Soldier (2014) - Chris Evans, Samuel L. Jackson, Scarlett Johansson, Sebastian Stan. In nota filmelor MARVEL din ultima perioada. Mie imi plac, dar nu pot spune ca le astept cu nerabdare si de regula nici nu merg la cinema sa le vad. Treaba e ca astia de la MARVEL vor sa scoata din ce in ce mai multe filme de genul asta, deja au planul facut pana prin 2021 parca, in plus de asta vor sa se axeze si pe seriale (deja pe piata e Agents of S.H.I.E.L.D. si o sa apara acum si Agent Carter) si filmele astea cam au o anumita legatura intre ele, asa ca trebuie sa le cam vezi pe toate daca vrei sa intelegi cum trebuie toata chestia. De exemplu, in Agents of S.H.I.E.L.D a fost un episoade care au avut legatura cu Thor si finalul de sezon a avut legatura cu Captain America.

The Amazing Spider-Man 2 (2014) - Andrew Garfield, Emma Stone, Jamie Foxx. Singura diferenta fata de primul film e ca nu ai avut tot timpul senzatia ca ai mai vazut filmul asta. A avut incasari mai mici decat primul film, dar a avut si un buget mai mic. O sa prinda bine pauza pana in 2018, cand va aparea urmatorul film, pentru ca lumea va fi nerabdatoare sa-l revada pe Spider-Man.

A Long Way Down (2014) - Pierce Brosnan, Aaron Paul, Imogen Poots. O drama care nu s-a transformat in drama. Si un pic de comedie.

Guardians of the Galaxy (2014) - Chris Pratt, Zoe Saldana, Bradley Cooper (voce). Caterinca s-a vrut, caterinca a iesit :D . Mai mult nu am ce sa spun despre filmul asta :)

Godzilla (2014) - Aaron Taylor-Johnson, Ken Watanabe, Bryan Cranston. Surprinzator, dar prea multe nu am de comentat legat de filmul asta :)) . Chiar a iesit bine din punctul meu de vedere.

Sus

MesajScris: 10 Sep 2014, 21:17 
Neconectat

Draft Day (I) (2014) - Kevin Costner, Jennifer Garner. Unul dintre cele mai bune filme din ultimii ani cu tema sportiva.

A Million Ways to Die in the West (2014) - Seth MacFarlane, Charlize Theron, Liam Neeson. Pentru fanii genului "Family Guy", filmul e genial. Pentru ceilalti, nu prea. Ok, sunt niste faze reusite, dar la fel ca in FG anumite parti intrec masura.

Edge of Tomorrow (2014) - Tom Cruise, Emily Blunt. Daca pana acum Tom Cruise juca niste roluri in care nu murea deloc, acum a reusit performanta sa moara de "n" ori si tot sa scape viu :)) . Filmul e ok, chiar daca te zapaceste de cap la un moment dat cu intoarcerile alea in timp. Finalul e insa bun pentru simplul motiv ca te face sa te intrebi "ce mama dracului s-a intamplat?".

Chef (2014) - Jon Favreau, John Leguizamo, Scarlett Johansson, Dustin Hoffman, Robert Downey Jr. (vreo 3-4 minute). O comedie care ar fi trebuit sa aiba mai mult umor. Au fost perioade in care filmul aducea a adevarata drama. Si au mai fost si perioade in care nu stiai ce dracu se vrea filmul asta.

Sus

MesajScris: 23 Sep 2014, 22:47 
Neconectat

Val scrie:
Transformers: Age of Extinction (2014) - Mi-a placut, dar primele trei filme au fost peste asta de acum. Ca efecte a fost peste primele trei filme, dar aici era de asteptat pentru ca tehnica a mai evoluat. E aiurea si fara Shia LaBeouf, omul cu vaicarelile lui la fiecare doua minute era perfect pentru tot ce se intampla in jurul lui. Pe Shia il alergau decepticonii, Wahlberg in schimb a pus mana pe pusca si a inceput sa se dea la ei. Prea radicala schimbarea si chestia asta nu mi-a placut deloc.

De acord.. puteau sa aleaga pe atlcineva in locul lui Wahlberg. In rolurile astea trebe un actor cu carisma ca replicile robotilor au fost chiar bune, mai ales ala mic de buzunar care traducea pt aia. :))

Sus

MesajScris: 24 Sep 2014, 21:28 
Neconectat

Val scrie:
Draft Day (I) (2014) - Kevin Costner, Jennifer Garner. Unul dintre cele mai bune filme din ultimii ani cu tema sportiva.

:doubleup: Agree, again! Mi-a placut foarte mult ca dialogul a fost realist si fara negocieri SF.

Sus

MesajScris: 03 Oct 2014, 23:02 
Neconectat

X-Men: Days of Future Past (2014) - Daca ei au schimbat istoria cu filmul asta, inseamna ca primele parti, alea de la inceputul anilor 2000, au fost degeaba :D ? Reaparura in peisaj niste mutre care erau moarte in ingropate. Acum vor avea o alta poveste. Ne-am intors de unde am plecat, cu primul film din 2000. Intorsatura asta de situatie (in timp) nu-mi prea place.

The Homesman (2014)
- Tommy Lee Jones, Hilary Swank. Povestea nu m-a atras, dar imi era dor s-o vad pe Swank din nou in actiune si asta a fost singurul motiv pentru care m-am uitat. Ca de obicei, geniala :) . A avut un rol marunt in acest film, de vreo 2-3 minute, si Hailee Steinfeld, o pustoaica foarte talentata, care va avea o cariera frumoasa daca va ramane cu picioarele pe pamant.

Million Dollar Arm (2014) - Jon Hamm. Din nou in film cu tema sportiva care a iesit foarte bine. E o poveste reala. Aflam cum au ajuns primii doi indieni in MLB, dupa doar 10 luni de pregatire, desi nu aveau nicio treaba cu baseball-ul. Unul fusese jucator de hochei pe iarba, iar celalalt era aruncator de sulita.

Sus

MesajScris: 03 Noi 2014, 12:00 
Neconectat

Autómata (2014) - Antonio Banderas. Ideea e interesanta, dar nu au stiut cum s-o dezvolte si a iesit ceva banal. I Robot, un film care are la baza cam aceeasi idee, e cu 2 clase peste asta.

Divergent (2014) - Shailene Woodley, Theo James, Kate Winslet. Initial nu am vrut sa ma uit la filmul asta, apoi insa m-am uitat si n-a fost chiar o idee proasta. E un fel de Hunger Games, care mie nu mi-a placut, insa asta mi s-a parut mai ok, desi nu a prins chiar atat de bine la public. Mi-a placut ideea, cu actiunea petrecandu-se intr-o societate impartita in categorii clar delimitate in functie de personalitatea dominanta a fiecarui individ. Urmeaza cel putin trei parti, cate una in fiecare an, incepand din 2015. Pe unele site-uri de filme e bagat la categoria "Romance", insa aia sunt chiar idioti. Sunt filme de actiune, cafteala, cotonogeala, cu mai mult "romance" decat a avut filmul asta.

Interstellar (2014) - Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain. Mie mi-a placut foarte mult filmul asta. Unele chestii sunt mai greu de inteles, altele sunt mai greu de acceptat, dar s-a plecat pe o idee si s-a tinut de ea pana la capat. Asa cum am mai spus, putine SF-uri din ultima perioada au facut asta. Nu ne apucam acum sa discutam stiintific despre gauri negre sau gauri de vierme, ca n-are rost :)) . Gaurile negre cel putin exista, dar cum nu stim prea multe despre ele si momentan nici nu prea avem cum sa le studiem, atunci putem sa ne imaginam orice. Asta au facut si producatorii acestui film. Multi n-au inghitit povestea, dar treaba lor, pana la urma e un film, nu un documentar :)

Let's Be Cops (2014) - Jake Johnson, Damon Wayans Jr. O comedie care a iesit destul de bine. Chiar au fost cateva faze cu adevarat amuzante.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 315 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13

Ora este UTC + 2