Tenisplace.ro Forum

Tenisplace.ro Forum
Acum este 19 Noi 2018, 06:42

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Rafael Nadal
MesajScris: 28 Dec 2012, 23:16 
Neconectat

Ati citit "Rafa: My Story"? A aparut anul trecut. Sunt foarte multe lucruri interesante despre copilaria lui Rafa, despre relatia lui cu Toni, despre familia sa, despre tot universul lui ce sa mai. De exemplu, s-a tot spus si se tot spune ca Toni l-a obligat pe Rafa sa joace cu mana stanga, lucru neadevarat. Toni doar l-a pus sa aleaga: stanga sau dreapta. O sa rescriu un pasaj din carte.
"Am vazut reportaje televizate in care se explica cum Toni m-ar fi fortat sa devin stangaci, pentru a fi un adversar mai dificil pentru ceilalti jucatori. Ei bine, este o minciuna. O minciuna inventata de presa. Adevarul e ca, deoarece inceputurile mele sunt foarte timpurii in tenis, la varsta aceea nu aveam suficienta forta in brate si din cauza asta tineam racheta cu ambele maini, atat la directa, cat si la rever. Intr-o buna zi Toni mi-a spus << Sa stii ca nu exista jucatori profesionisti care sa joace cu ambele brate si n-o sa fii tu primul care incalca regula asta, asa ca hotaraste-te>>. L-am ascutat si in mod natural m-am orientat catre bratul stang. De ce s-a intamplat asa, n-as putea spune cu exactitate. De scris scriu cu mana dreapta, iar cand joc baschet, golf sau darts, tot cu mana dreapta o fac. Dar in fotbal sunt de asemenea stangaci, piciorul meu stang e mai puternic. Oamenii considera ca aceasta particularitate a mea imi ofera un avantaj, in sensul ca pot lovi din rever la fel de bine cu dreapta si cu stanga, si s-ar putea sa aiba dreptate. Faptul ca ambele mele brate sunt egal de sensibile si ca le pot controla la fel pe amandoua, caz rar intalnit printre jucatorii de tenis, imi ofera un ascendent, in special la loviturile in diagonala, unde un pic de forta in plus nu strica niciodata. Insa asta nu e ceva ce ar fi anticipat Toni intr-un moment de geniu. E o prostie sa-si imagineze cineva ca Toni m-ar fi putut forta sa joc intr-un mod in care nu as fi fost pregatit de la natura sa joc."

http://www.facebook.com/TenisPlace

Adrese e-mail: valentin@tenisplace.ro si contact@tenisplace.ro

Sus

MesajScris: 17 Ian 2013, 19:32 
Neconectat

Nadal revine la Vina del Mar (4 februarie), dupa care pentru el urmeaza Openul Braziliei. Din cate stiu va juca si la Acapulco, asa ca toata luna februarie o dedica turneelor de zgura. Face asta pentru ca asa e cel mai bine pentru genunchii lui. Adio Rotterdam, adio Dubai si cam pe unde se mai ducea el. S-ar putea sa devina ceva obisnuit de acum incolo pentru el turneele de zgura din America de Sud. Trebuie s-o lase mai moale cu suprafetele dure, ca altfel ajunge la cutit si nu vrea asta.

Sus

MesajScris: 17 Ian 2013, 19:54 
Neconectat

Excelent ! Imi place ca joaca cat mai multe turnee mici pe zgura ! :D

VICTOR HANESCU* HORIA TECAU* MARIUS COPIL* ADI UNGUR* PATRICK CIORCILA* FLORIN MERGEA* VICTOR CRIVOI*

Sus

MesajScris: 18 Ian 2013, 18:52 
Neconectat

Ii dau un telefon ca sa vina si la noi :D

Sus

MesajScris: 18 Ian 2013, 22:58 
Neconectat

El primeste bani pentru a merge la turneele astea?

Sus

MesajScris: 19 Ian 2013, 00:27 
Neconectat

Nu cred. Lui i s-a recomandat sa inceapa cu zgura, desi in prima faza era hotarat sa joace la Doha si AO. Apoi se ducea oricum la Acapulco, dar daca n-a putut sa mearga in Australia, atunci si-a facut alte planuri, cu Vina del Mar si Sao Paulo. El de regula incepea sa joace pe zgura in aprilie, nu l-a interesat niciodata sa mearga in februarie in America de Sud, dar acum nu prea are de ales.

Sus

MesajScris: 30 Iul 2014, 20:48 
Neconectat

http://ftw.usatoday.com/2014/07/rafael- ... open-wrist

Nadal rateaza Toronto si Cinci.. :mad: Acuma Nole o sa se prosteasca ca adversarul principal nu participa si nu o sa faca mare branza. Macar sa revina la USO.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2